Մեկնարկեց «ՈԶՆԻ 2015» ամենամյա դպրոցական համակարգչային մրցույթը
Մայիսի 15-ին Հայ-հնդկական ՏՀՏ գերազանցության կենտրոնում մեկնարկեց «ՈԶՆԻ 2015» ամենամյա դպրոցական համակարգչային մրցույթը: Մրցույթը կտևի 2 օր՝ մայիսի 15-ին, ժամը 9.00-18.00 և մայիսի 16-ին՝ 11.00-18.00։ Մրցույթի նպատակն է բացահայտել աշակերտների համակարգչային կարողություններն ու հմտությունները, հնարավորություն տալ նրանց համակարգչային ծրագրերի միջոցով արտահայտելու իրենց ստեղծագործական մտքերը, ստուգելու սեփական կարողությունները:
«Ոզնի-2015» համակարգչային մրցույթի հեղինակ-կազմակերպիչներ են Ռուզան Նիկոյանը (N65 ավագ դպրոց) և Մարիաննա Թովմասյանը (N161 հիմնական դպրոց և N65 ավագ դպրոց)։ Գլխավոր աջակիցն է Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամը Հայ-հնդկական ՏՀՏ գերազանցության կենտրոնի հետ համատեղ։
Այս տարի մրցույթին մասնակցում են 6-9-րդ դասարանների 328 աշակերտներ Երևանի 28 և ՀՀ մարզերի 53 դպրոցներից: Վիճակահանության միջոցով մասնակիցները կընտրեն իրենց աշխատանքի թեմաները և սահմանված ժամանակի ընթացքում կներկայացնեն այն: Ամսվա վերջում հայտնի կլինեն հաղթողները, ովքեր կստանան պատվոգրեր և մրցանակներ: Առաջին անգամ «ՈԶՆԻ» համակարգչային մրցույթն անցկացվեց 2009թ.-ին երկու դպրոցների՝ Լեոյի անվան հ. 65 և Գ. Նժդեհի անան հ. 161 դպրոցների աշակերտների միջև: Հաջորդ տարի մասնակցում էին երևանյան 4 դպրոցներ, 2011թ.-ին մասնակից դպրոցների թիվը 12 էր, մասնակիցների քանակը՝ 87: 2013թ.-ին մրցույթը ստացավ հանրապետական բնույթ՝ ունենալով մասնակիցների աննախադեպ քանակ՝ շուրջ 250 մասնակիցներ Արտաշատից, Աշտարակից, Արարատից, Գեղարքունիքից, Կոտայքից: «ՈԶՆԻ-2014» մասնակիցների ընդհանուր թիվը հասավ 834-ի։ Այս տարի մրցույթի մասնակցության հայտ էին ներկայացրել 1000 աշակերտներ, որոնցից եզրափակիչ փուլ է անցել 328-ը։
«Հայ-հնդկական ՏՀՏ գերազանցության կենտրոնն արդեն երկրորդ անգամ աջակցում է մրցույթի կազմակերպմանը՝ խթանելով աշակերտների շրջանում տեխնոլոգիական ոլորտի նկատմամբ հետաքրքրության ձևավորմանը, ավելացնելով նրանց մոտ համակարգչային գիտելիքների պաշարը»,-նշում  է Հայ-հնդկական ՏՀՏ գերազանցության կենտրոնի ծրագրի ղեկավար Էմիլիա Հարությունյանը:

Vozni 2015 annual computer competition launched
On May 15, "Vozni 2015" annual computer competition launched in Armenian-Indian Center of Excellence in ICT. Competition will last two days, on May 15 from 9.00 to 18.00 and May 16 from 11.00 to 18.00.The aim of the competition is to reveal students՚ computer skills, to give them opportunity to express their creative ideas by computer programs and to check their capabilities.
Author-organizers of the "Vozni 2015" computer competition are Ruzan Nikoyan (N 65 high school) and Marianna Tovmasyan (N 161 primary school and N 65 high school). The main supporter is Enterprise Incubator Foundation jointly with Armenian-Indian Center of Excellence in ICT.
This year, 328 students from Yerevan (28 schools) and regions (53 schools) in grades from 6th to 9th are participating in the competition. By the drawing of lots the participants will choose the topics of their work and in determined time will present them. In the end of the month the winners will be announced, who will receive awards and prizes.
First time the "Vozni" computer competition was held in 2009 between the students from two schools: school N65 after Leo and school N161 after Nzhdeh. Next year 4 new schools joined the competition; in 2011 the participating schools were 12 and the number of participants 87. In 2013 the competition gained national character, having unprecedented number of participants, around 250 participants from Artashat, Ararat, Gexarquniq and Kotayq regions. "Vozni 2014" hosted around 834 participants, this year the number of applicants reached to 1000, 328 of which were passed to the final.
"Armenian-Indian Center of Excellence in ICT supports the competition for the second time, stimulating students’ interest in technology development and enhancing their knowledge on computer science", said Emilia Harutyunyan, Project Manager in Armenian-Indian Center of Excellence in ICT.