Հայ-հնդկական ՏՀՏ գերազանցության կենտրոնն արդեն պատրաստել է շուրջ 2000 բարձրակարգ մասնագետ
Հայ-հնդկական Տեղեկատվական և Հեռահաղորդակցության Տեխնոլոգիաների  (ՏՀՏ) գերազանցության կենտրոնը (AITC) հունիսի 15-ից իր դռները կբացի Հայաստանի բոլոր ավագ դպրոցների աշակերտների առջև` նրանց համար անցկացնելով Ամառային Web դիզայն դպրոց: Նրանք դասընթացների ընթացքում հնարավորություն կունենան սովորելու բազային վեբ ծրագրավորում և գրաֆիկական դիզայն:
Ինչպես «Նոյյան Տապանի» թղթակցի հետ զրույցում նշեց Հայ-հնդկական ՏՀՏ գերազանցության կենտրոնի ծրագրի ղեկավար Էմիլիա Հարությունյանը, Հայ-հնդկական ՏՀՏ գերազանցության կենտրոնի ծրագրի ղեկավար Էմիլիա Հարությունյանը, ամառային դպրոցի միջոցով կենտրոնը փորձելու է ոչ միայն բավարարել դպրոցականների հետաքրքրվածությունը վեբ դիզայնով, այլև օգնելու նրանց հետագայում ճիշտ կողմնորոշվել մասնագիտության ընտրության հարցում, հատկապես վեբ տեխնոլոգիաների ոլորտում:
Նրա տեղեկացմամբ, Հայ-հնդկական ՏՀՏ գերազանցության կենտրոնի հիմնական գործունեություն է` ՏՏ ոլորտի դասընթացների կազմակերպում, մասնագետների պատրաստում և վերապատրաստում, գիտահետազոտական նախագծերի խթանում ու փորձագետների փոխանակման իրականացում: Է. Հարությունյանի խոսքով` 2011թվականից գործող կենտրոնում, բացի ամառային դպրոցից, կազմակերպվում են նաև դասընթացներ տարբեր թիրախային լսարանների համար հետևյալ ուղղություններով` Web, Java,  Database տեխնոլոգիաներ, Linux օպերացիոն համակարգ, ցանցային կառավարում և տեղեկատվական անվտանգություն, մոբայլ ծրագրավորում (Android, iOS), զուգահեռ հաշվարկներ (PARAM), գրաֆիկական դիզայն (Corel Draw, Adobe Photoshop), մարքեթինգ և վաճառք, վիճակագրական վերլուծություն SPSS-ի օգնությամբ, ծրագրային կառավարում և MS Project 2010, մարդկային ռեսուրսների կառավարում և այլն: Ըստ  Է. Հարությունյանի ` 2011 թվականից մինչ օրս կենտրոնում կազմակերպվել է 307 դասընթաց` շուրջ 2000 սովորողների մասնակցությամբ,  60 սեմինար` հայ և հնդիկ շուրջ 1200  մասնագետների մասնակցությամբ:
Նա նաև տեղեկացրեց, որ  կենտրոնը տարեկան պատրաստում և վերապատրաստում է շուրջ 500 մասնագետ, ովքեր իրենց որակավորման համապատասխան գտնում են աշխատանք տեխնոլոգիական ոլորտի առաջատար ընկերություններում: «Յուրաքանչյուր ոք, ով ցանկանում է սկսել իր կարիերան ՏՀՏ ոլորտում կամ ձեռք բերել տեսական և պրակտիկ գիտելիքներ, կարող է համագործակցել կենտրոնի հետ»,- ասաց նա:
Ծրագրի ղեկավարը չբացառեց, որ ապագայում վերապատրաստման և փորձի փոխանակման շրջանակներում հնդիկ մասնագետներին հնարավոր է  փոխարինեն հայերը:Նրա  կարծիքով` Հայաստանում գործող այլ ՏՏ կենտրոներից AITC-ը տարբերվում է ծրագրերի բազմազանությամբ, որակյալ կրթությամբ և դասընթացների համար նախատեսված մատչելի վարձավճարներով:
Ուսումնական գործունեության հետ համատեղ, AITC-ն իրականացնում է բարձր արտադրողականության հաշվողական տեխնոլոգիայով հետազոտություններ, նաև արդի գիտահետազոտական աշխատանքներ համապատասխան ծրագրային ապահովման սարքավորումներով զինված լաբորատորիայում` ներառյալ ՊԱՐԱՄ  գերհամակարգիչ: AITC-ում  առկա է 6000 ՏՏ ոլորտի գրքերից բաղկացած գրադարան: Հայ-հնդկական ՏՀՏ գերազանցության կենտրոնը ՀՀ կառավարության և Հնդկաստանի կառավարության համատեղ ծրագիրն է, որն իրականացվում է Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի և C-DAC կենտրոնի կողմից:

Armenian-Indian Center for Excellence in ICT has already made around 2000 highly qualified specialists
Armenian-Indian Center for Excellence in ICT from June 15 will open its doors to all high school students organizing for them Summer Web Design School. During the course they will have an opportunity to learn basic web programming and graphic design.
“By Summer Web Design School the center will try to meet the students’ interests in not only web design, but also will help them to do right career choice, particularly in web technologies”,-mentioned Emilia Harutyunyan, Project Manager in AITC, during the talk with “Noyan Tapan” correspondent.
According to her, the main activity of Armenian-Indian Center for Excellence in ICT is delivering IT trainings, preparing and training specialists, promoting research projects and implementing experts exchange programs. As E. Harutyunyan mentioned, since 2011 the center organizes not only summer schools, but also trainings for various target audiences in the following areas: Web, Java, Database Technologies, Linux operating system, network management and information security, mobile development (Android, iOS), parallel computing (PARAM), graphic design (Corel Draw, Adobe Photoshop), marketing and sales (with the help of statistical analysis SPSS), project Management and MS Project 2010, human resources management, etc.
The center annually prepares and trains around 500 specialists, who find relevant job in leading technology companies. “Everyone, who wants to start her/his career in the ICT sector or acquire theoretical and practical knowledge, are welcomed to cooperate with the Center”. The project manager did not exclude that in the future Indian specialists can be replaced by Armenians in the frameworks of exchange programs. The difference between AITC and other Armenian IT centers is the variety of programs, the quality of education, and affordable price for trainings.
Jointly with training activities, AITC conducts also researches with high performance computing technologies in modern research laboratory equipped with the appropriate software, including PARAM supercomputers. AITC has an IT related library of 6000 books. Armenian-Indian Center for Excellence in ICT is a joint project of the Governments of Armenia and India, which is implemented by Enterprise Incubator Foundation and C-DAC center.